Zajęcia rozwijające kreatywność (3godziny)

30.04.2020 r.

Dzień dobry.

Temat : "Świnoujście -moja mała ojczyzna"



"Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jak ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło'.
 Jest to fragment wiersza pt" Moja mała ojczyzna" Joanny Białobrzeskiej


W tym tygodniu tematem naszych zajęć  była Polska, nasza ojczyzna ( to kraj Twojego urodzenia).    Dzisiaj zajmiemy się naszą małą ojczyzną .  Pod pojęciem „mała ojczyzna” kryje się  określenie Twojej najbliższej okolicy, tego miejsca, z którym czujesz więź. To miejscowość, w której dorastasz, twój rodzinny dom, twoje podwórko, przedszkole, szkoła. To także, grono kolegów i koleżanek. Dla Kuby i Maksa ich mała ojczyzna to Świnoujście, tutaj się urodzili i tu mieszkają od kilkunastu lat. Dla Amelki zapewne  będzie to Ładzin, dla Eryka być może będą to Międzyzdroje, w których teraz mieszka, ale równie dobrze może to być inne miejsce, w którym mieszkał wcześniej. Ciekawa jestem jakie miejsce nazwałbyś Eryk swoją małą ojczyzną? 

 
Świnoujście jako mała ojczyzna ( przynajmniej dla  niektórych z nas) ma wiele interesujących 
i niezwykłych miejsc.Już samo położenie miasta jest niezwykłe. Jest to jedyne miasto polskie położone na kilkudziesięciu wyspach, z czego tylko trzy są zamieszkałe- Wolin, Uznam, Karsibór.
Jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta jest jedna z  najszerszych  plaż na polskim wybrzeżu.  Nad morzem, na   końcu falochronu zachodniego stoi charakterystyczny biały wiatrak stawa „Młyny”, najbardziej znany symbol Świnoujścia.

Interesującym miejscem jest też wieża kościoła Marcina Lutra i znajdujący się na jej szczycie punkt widokowy. Z tarasu widokowego,rozciąga się wspaniały widok na Świnoujście i dalej - na Międzyzdroje.
Kolejna atrakcją naszej małej ojczyzny jest latarnia morska  – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego i jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Wykonana jest z cegły ceramicznej, a na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów. Jest wysoka na ponad 67 metrów. 







 W Świnoujściu po dziś dzień zachowały się trzy z czterech wybudowanych w XIX wieku fortów (budowli obronnych)-Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda - znajdujący się w pobliżu latarni morskiej, Fort Zachodni - Fort Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski). Wszystkie trzy udostępnione są dla zwiedzających.


Przedstawiłam tutaj tylko niektóre, ciekawe miejsca w Świnoujściu. Każdy z was ma na pewno swoje  ulubione miejsca, w których lubi przebywać do których chętnie wraca, gdzie czuje się dobrze.  Ciekawa jestem jakie, to miejsca? Narysujcie swoje ulubione miejsca w waszej małej ojczyźnie.
 Można lubić i podziwiać wiele miejsc, ale w naszych sercach są takie, które mają dla nas szczególny urok i  szczególne znaczenie. To takie właśnie  nasze małe ojczyzny. I nawet jeśli kiedyś wyjedziecie do innego miasta, to w Waszych sercach i w Waszej pamięci pozostaną wspomnienia tego, co tu przeżyliście, a tego nie odbierze Wam nikt.
Skoro nasza mała ojczyzna leży nad morzem, proszę, posłuchajcie szant ( żeglarskich piosenek).
W roku  ubiegłym uczyliśmy się szanty pt. " Hej, me Bałtyckie Morze". Przypomnijcie sobie słowa i melodię tej piosenki, spróbujcie zaśpiewać refren.   https://www.youtube.com/watch?v=_EMjLSeDexs
Posłuchajcie też innych szant _ "Gdzie ta keja"
https://www.youtube.com/watch?v=D51KS8Cj6sg
i trzeciej zatytułowanej "Barbarossa"


Zadanie na dziś- latarnia morska z rolki po ręczniku papierowym. 
Potrzebna będzie; rolka po ręczniku papierowym, kolorowe papiery; biały, czerwony, żółty oraz 2 dowolne na dach i ziemię ( na zdjęciu czerwony w kropki i zielony), klej,  nożyczki, można użyć flamastrów.
Z białego i czerwonego papieru wycinamy paski o grubości ok 5 cm.
Z zielonego papieru wycinamy kwadrat 14 x 14 cm.
Z papieru w kropki wycinamy koło o średnicy ok. 8 cm
Rolkę papieru nacinamy od spodu i wywijamy do zewnątrz.
Naklejamy na zmianę czerwone i białe pasy na naszą rolkę.
Zaczynamy od dołu!
 Koło w kropki nacinamy i zakładamy na siebie nacięte końce i sklejamy.
Naklejamy na czubek naszej latarni tworząc dach.
Z żółtego papieru wycinamy okna i naklejamy je na górze latarni.
Każde okno obrysowujemy czarnym flamastrem dla większego kontrastu
Naklejamy latarnię na podłoże i mamy gotową latarnię.  

Przed nami trzy majowe święta, więc życzę udanego świętowania. Do poniedziałku🌻🌼🌸

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga