Zajęcia rozwijające kreatywność ( 2h)


08.05.2020 r.

Dzień dobry w piąteczek!😅😄😂

Temat: Odkrywamy Antarktydę.

Znajdź na mapie Antarktydę- poproś rodziców o pomoc.
Antarktyda jest najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynentem na świecie.
Antarktyda, to piąty co  do wielkości kontynentem leżący w najbardziej wysuniętej na południe części Ziemi.
Niemal całą Antarktydę pokrywa lód. Antarktyda jest największym kawałkiem lodu na powierzchni Ziemi.
 Bywa nazywana pustynią polarną, ponieważ występuje tam bardzo mało opadów. Na Antarktydzie rzadko pada śnieg. Śnieg nagromadził się tam przez wiele lat, a temperatura nigdy nie wzrasta na tyle, aby go stopić.
 Jest też najwyższym kontynentem świata, ze średnią wysokością 2040 m n.p.m.













Na Antarktydzie nie ma stałych mieszkańców
 z powodu wyjątkowo mroźnej pogody. Jednak kilka tysięcy ludzi mieszka i pracuje w różnych ośrodkach badawczych na kontynencie. Latem jest to około czterech tysięcy mieszkańców ośrodków badawczych, a zimą około tysiąca osób.
Stacja badawcza na Antarktydzie.


W styczniu 1979 roku, Emile Marco Palma był pierwszym człowiekiem urodzonym na Antarktydzie. Od tego czasu tylko dziesięć osób urodziło się na tym kontynencie.

Będąc na Antarktydzie można się cieszyć jedną długą nocą albo jednym długim dniem. Słońce zachodzi tam w marcu i wschodzi dopiero w październiku -mamy wtedy noc polarną, która trwa kilka miesięcy. I odwrotnie, w miesiącach letnich słońce nie zachodzi na Antarktydzie- mówimy wówczas o dniu polarnym. Dzień polarny, podobnie jak noc polarna trwa kilka miesięcy.

Na kontynencie  zamieszkuje  niewiele gatunków zwierząt.
Antarktyda to jedyny teren, na którym występuje pingwin cesarski. To największy gatunek tych zwierząt, a także jedyny, który w czasie zimy antarktycznej odbywa lęgi.
Pingwiny są  doskonałymi pływakami – potrafią zanurkować na głębokość ponad 50 metrów, gdzie z łatwością znajdują pożywienie, a także na 20 minut wstrzymać oddech. Odżywiają się szczególnie rybami, skorupiakami. Te towarzyskie zwierzęta wspaniale dostosowały się do życia w arktycznych warunkach. Podczas gwałtownych wiatrów, dla ochrony się tłoczą, a następnie wymieniają miejscami na zewnątrz stada.


 

 










 Foki są ssakami, które również doskonale przystosowały się do życia w trudnych, arktycznych warunkach i do częstego przebywania w zimnej wodzie. Foki mają bogatą w tlen krew, dzięki której mogą wstrzymać oddech nawet na godzinę, co znacznie ułatwia im poszukiwanie pod warstwą lodu skorupiaków, którymi się żywią.

 









Na Antarktydzie żyje też uchatka antarktyczna.

Typowo morskimi ssakami są wieloryby i delfiny. Z delfinów szczególnie często spotyka się żyjące w stadach orki, żywiące się rybami, fokami, a także o wiele większymi od nich waleniami (np.orkami). O ile lądy Antarktydy są niemal całkowicie pozbawione życia, o tyle w wodach ono tętni.

płetwal błękitny- przedstawiciel wielorybów
orka

 Występujący niemal na całym kontynencie lód, nie sprzyja rozwijaniu się roślinności. Na Antarktydzie nie znajdziemy drzew ani krzewów. Rosną tam głównie mchy oraz dwa rodzaje zielonych roślin kwiatowych:

śmiałek antarktyczny

kolobant antarktyczny

Obejrzyj prezentacje o Antarktydzie:


https://www.youtube.com/watch?v=2S7lTVuzoIY

Posłuchaj piosenki zespołu "Śpiewające Brzdące" pt. "Pingwinek". Wspólnie z zespołem zaśpiewaj refren.

  Zadanie do wykonania - wykonaj pingwina z papierowego talerza. Jeśli nie masz talerza papierowego, wytnij z bloku koło wielkości talerza. Jedną stronę pomaluj na czarno, złóż tak jak  na rysunku, wytnij oczy, dziób i nogi. Przyklej i pingwin gotowy. 🐧🐧🐧



Komentarze

Popularne posty z tego bloga