Zajęcia rozwijające kreatywność ( 3h).
10.06.2020r.

Dzień dobry !

Temat: "Co daje nam  las"

Trudno wyobrazić sobie świat bez lasów. W dawnych czasach las dostarczał ludziom przede wszystkim pożywienia  i drewna. Dzisiaj lasy spełniają znacznie więcej funkcji.

Co takiego daje nam las?

Przede wszystkim drzewa produkują niezbędny do życia tlen, dlatego lasy nazywa się " zielonymi płucami "Ziemi, albo "fabrykami tlenu".  Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile człowiek zużywa  na oddychanie w ciągu 2 lat życia. W sumie lasy zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.




Leśne powietrze jest  o połowę czystsze i zdrowsze od powietrza w mieście. Drzewa to naturalny filtr, pochłaniają  zanieczyszczenia znajdujące się w  powietrzu. Zanieczyszczenia osadzają się na liściach pokrytych włoskami lub igłach pokrytych warstwą wosku. Oprócz pochłaniania substancji szkodliwych dla zdrowia, drzewa wydzielają do atmosfery substancje bakteriobójcze. Sosna, brzoza i jałowiec wytwarzają wokół siebie około pięciometrową strefę wolną od bakterii. Dzięki tym właściwościom mogą być pomocne w walce z zakaźnymi chorobami.
  Lasy zatrzymują też ogromną ilość wody, dzięki czemu chronią glebę przed zniszczeniem i stanowią zaporę przed silnymi wiatrami. Lasy górskie zatrzymują lawiny. 
Las jest domem dla ogromnej ilości zwierząt, a największą ich grupą są owady ( np. muchy, komary, mrówki, motyle ). W leśnej glebie i ściółce możemy obserwować dżdżownice, mrówki, pająki, żuki i chrząszcze. W powietrzu latają motyle i komary. Przy leśnych zbiornikach wodnych spotkamy żaby i ropuchy ( płazy). W pobliżu wody przebywa również żółw błotny, żmije, węże, jaszczurki ( gady). W polskich lasach mieszkają także ssaki. Największym z nich jest żubr, a najmniejszym ryjówka malutka. Jeśli będziemy mieli szczęście może uda nam się zauważyć zająca lub sarnę. W koronach drzew żyją ptaki sójki, dzięcioły, jastrzębie, kowaliki.



Las nazywany jest również "zieloną apteką", ponieważ rosnące w nim rośliny  wykorzystywane są do tworzenia naturalnych leków. Dawno temu nasi przodkowie nie chodzili do lekarzy, nie było wtedy nowoczesnych syropów i tabletek. Sami przygotowywali leki z rosnących w lesie ziół. Dzisiaj również wykorzystujemy lecznicze korzenie, łodygi, korę i żywicę do produkcji leków.  
 Skupiska drzew to naturalny wygłuszacz, obniżający poziom hałasu, przede wszystkim komunikacyjnego. Las to wspaniałe miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Cisza, świeże powietrze i piękna leśna przyroda pozwalają wypocząć. Jeśli będziesz zachowywać się cicho, może uda Ci się zobaczyć mieszkańców lasu. Po długim spacerze można upiec smaczną kiełbaskę i odpocząć, ale tylko w wyznaczonym do tego miejscu. 




Przysmaki z lasu. 
Pyszne różowe maliny, fioletowe jagody, czarne jeżyny i czerwone poziomki- te smakołyki pochodzą z lasu. Można je dodać do ciasta lub galaretki, zjeść z lodami lub bitą śmietaną, zrobić z nich pyszne  dżemy. Należy jednak pamiętać, żeby przed jedzeniem dokładnie umyć zebrane owoce! Niestety nie wszystkie dary lasu nadają się do jedzenia. Trzeba uważać na to, żeby nie pomylić owoców jadalnych z trującymi. Dotyczy to zwłaszcza grzybów, które pojawiają się w lasach późnym latem i jesienią. W lesie rosną grzyby jadalne, takie jak podgrzybek, borowik czy maślak oraz niejadalne, na przykład: muchomor sromotnikowy,  muchomor czerwony.


Las to najczystsza i najbardziej przyjazna środowisku fabryka świata, która produkuje jeden z najważniejszych surowców – drewno,  które wykorzystujemy na wiele różnych sposobów. Budujemy drewniane domy, z drewna robimy meble, zabawki, kredki. Zimą drewnem ogrzewany mieszkania. Z drewna produkowany jest również papier, z którego powstają nasze książki, zeszyty, gazety.  





 Las daje nam również miejsca pracy. Lesnicy, to pracownicy lasów. Ich zadaniem jest urządzanie, pięlęgnacja i ochrona lasu, od małych ziarenek do dorosłych drzew. Leśnicy zajmują się pozyskiwaniem nasion, pracują w szkółkach leśnych, przygotowują glebę i sadzą nowe lasy. Zajmują się również wycinaniem starych drzew, z których mamy drewno. Dbają również o zwierzęta: zimą dokarmiają je. Strzegą lasów przed szkodnikami, kłusownikami i pożarami.   

Obejrzyj filmik "Co nam daje las" https://www.youtube.com/watch?v=GVxiSJ-E8HM    

"Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las" – to polskie przysłowie, przekazywane dzieciom z pokolenia na pokolenie. Korzystajmy z bogactwa lasów, ale też o nie dbajmy przestrzegając podstawowych zasad zachowania w lesie:
1. Szanuj mieszkańców lasu- zachowuj się cicho!
2. Rozpalaj ognisko tylko w miejscach  do tego przeznaczonych.
3. Nie niszcz niejadalnych grzybów.  
4. Zabierz ze sobą do domu wspomnienia, rośliny zostaw w lesie.  
5. Dbaj o czystość- śmieci zabierz ze sobą.
6.Możesz zabrać ze sobą do lasu psa, ale prowadź go na smyczy. 
Pamiętaj! Bądź dobry dla lasu! 

Zadanie - namaluj wiosenny las. 🌲






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga