Zajęcia rozwijające kreatywność (5 h)
Zajęcia rozwijające komunikowanie się (1h).  -"Leśne opowieści"- bajka - odpowiedzi na pytania. Wzbogacanie słownictwa związanego z etapami powstawania lasu.

08.06.2020 r.

Temat: "Jak rośnie las"

Zagadka
"Sosnowy, dębowy,
stary lub młody
rosną w nim grzyby,
rosną jagody"....(las)

Lasy istniały na Ziemi od milionów lat. Zajmowały ogromne tereny, rosły same, bez jakiejkolwiek pomocy, żyło w nich mnóstwo dzikich zwierząt. Później człowiek wkroczył do lasu w poszukiwaniu pokarmu i drewna. Ludzie ścinali drzewa, żeby zdobyć  ziemie pod uprawę. Wraz z rozwojem przemysłu zaczęły powstawać fabryki, kopalnie, huty, które zużywały bardzo dużo drewna. Ścinane lasy nie były już  w stanie same się odnawiać i potrzebowały pomocy.

Jesteś ciekaw/ciekawa, jak dziś powstaje las?
Oczywiście również dzisiaj las może powstać sam ( bez udziału człowieka), ale trwa to bardzo długo. Obecnie większość lasów powstaje w sposób sztuczny, czyli jest hodowana przez człowieka.
Hodowla lasu zaczyna się od nasion. Zbieranie nasion odbywa się w koronach drzew, często na bardzo dużych wysokościach. Osoba zbierająca szyszki lub owoce musi mieć uprawnienia do wspinaczki i musi wiedzieć, które nasiona są najlepsze i kiedy należy je zbierać.

Szyszkarz zbierający szyszki


Szyszki zbiera się zimą, zanim całkowicie dojrzeją, gdyż w przeciwnym razie nasiona mogłyby się wysypać. Zebrane szyszki trafiają do wyłuszczarni ( specjalne ośrodki zajmujące się pozyskiwanie nasion z szyszek). W Polsce znajduje się 21 wyłuszczarni.

Wyłuszczarnia



Nasiona buku

 Z wyłuszczarni najlepsze nasiona trafiają do szkółek leśnych. Szkółki leśne, to specjalne tereny, na których hoduje się sadzonki drzew do zakładania lasów. Nasiona nie podróżują daleko, w szkółkach leśnych sadzi się tylko te, które zebrano z okolicznych drzew. Czas dojrzewania sadzonek wynosi od roku do czterech lat. Po upływie tego czasu sadzonki przenosi się w miejsce, gdzie ma powstać nowy las.

Szkółka leśna

Przed sadzeniem sadzonek leśnicy porządkują teren przeznaczony pod las i przygotowują glebę. Z pomocą pługów wykonują specjalne bruzdy, dzięki którym sadzonki łatwo się przyjmą i będą szybko rosły. Kiedy gleba jest gotowa rozpoczyna się sadzenie lasu. Zwykle dzieje się, to wczesną wiosną, zaraz po rozmarznięciu ziemi i jesienią. Zakładając las, leśnicy sadzą od 12 do 15 tysięcy sadzonek na 1 hektarze. To bardzo duża ilość. Młody, świeżo zasadzony las nazywa się uprawą leśną.

Sadzenie lasu

Las powstaje przez odnawianie lub zalesianie. Odnawianie ma miejsce tam, gdzie już wcześniej istniał las, a zalesianie, to zakładanie lasu na przykład na dawnych polach, bagnach.

Co zagraża małym drzewkom?
Młode drzewka muszą walczyć z innymi roślinami, na przykład z wysokimi trawami o dostęp do światła. Zagrożeniem dla nich są również choroby oraz szkodniki, na przykład ślimaki. Młode gałązki drzew są przysmakiem saren, jeleni, łosi i danieli. Jeśli zwierząt jest dużo, potrafią co roku objeść wszystkie młode pędy, powodując obumarcie drzewka. Aby przeciwdziałać zjadaniu gałązek przez zwierzęta wierzchołki drzewek smaruje się specjalnymi środkami o przykrym dla zwierząt zapachu i smaku. Pogoda również może szkodzić wzrastającym lasom. Dla młodych roślin niebezpieczne są wiosenne przymrozki, które niszczą pąki i świeżo rozwinięte liście. Niebezpieczna jest również długotrwała susza, która grozi pożarem. Gwałtowne burze mogą połamać, a nawet wyrwać z ziemi młode drzewa. Zimą śnieg obciąża gałęzie, które często nie wytrzymują i łamią się pod jego ciężarem.
Żeby młody las rozwijał się prawidłowo leśnicy wykonują różne prace pielęgnacyjne; spulchniają glebę, wykaszają trawy, usuwają chore drzewka. Mimo tych prac część posadzonych drzew umiera. W ich miejsce dosadza się nowe sadzonki. Te prace nazywa się poprawkami.
Po upływie około 10 lat od zasadzenia, młode drzewka są na tyle wysokie, że zaczynają się stykać koronami. Ten etap rozwoju lasu nazywamy młodnikiem. W młodniku prace pielęgnacyjne leśników polegają na wycinaniu drzew chorych i słabych.

Młodnik sosnowy

Musi minąć wiele lat aby las stał się dojrzały. Wtedy drzewa przestają przyrastać na wysokości i grubości. Wytwarzają duże ilości nasion, z których kiedyś powstaną kolejne lasy.
Wiek rębności, czyli najodpowiedniejszy moment na ścięcie drzewa,  dla każdego gatunku jest inny. I tak na przykład dla sosny wynosi 100-120 lat, dla dębu 140-180 lat.
Oglądając pień drzewa możemy się dowiedzieć, ile lat miało ścięte drzewo. Wystarczy przeliczyć słoje. Ilość słojów jest równa ilości lat.

Słoje

Obejrzyj bajkę pt. "Leśne opowieści" i odpowiedz na pytania.

https://www.youtube.com/watch?v=StJU-dR3Dos

1. O jakich zwierzętach jest mowa w bajce?
2. Gdzie mieszkała wiewiórka?
3. Jakie zwierzę pojawiło się pod drzewem wiewiórki?
4. Co przykrego przydarzyło się wiewiórce?
5. Kto pomógł wiewiórce?
6. Kto opiekował się wiewiórką w domu gajowego?
7. Dlaczego  wiewiórka straciła apetyt i była smutna?
8. Jakie szkody wyrządziła w domu gajowego i dlaczego?
9. Czy wiewiórka wróciła do lasu?

Obejrzyj filmik "Wycieczka do lasu"

https://www.youtube.com/watch?v=mb9oL0tXMu4

Posłuchaj odgłosów lasu

 https://www.youtube.com/watch?v=vY6wBDCBtzU

Zadanie  wykonaj trzy drzewa  i krzew  korzystając ze zdjęcia zamieszczonego poniżej. Potrzebna Ci będzie rolka po papierze toaletowym, papier w kolorze zielonym ( możesz  białą kartkę pomalować na zielono), farbki, nożyczki, ołówek.


Powodzenia🌳🌲



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga